Po letošním XVII. všesokolském sletu, na který se sletělo do Prahy kromě cvičenců z celé České republiky také na 230 Sokolů z USA s rodinnými příslušníky, dvě členky sokolské jednoty ze San Franciska, vice-prezidentka Milena Harvey a členka řídícího výboru Jana Branisa, navštívily Československý ústav zahraniční. Předsedkyni Hanu Hlaváčkovou a členku správního výboru Dr. Helenu Briardovou seznámily s bohatou činností Sokolů v USA.
Úvodem Hana Hlaváčková vysvětlila obsah a zásady činnosti ČSÚZ, orientované zejména na podporu vzdělávání dětí našich krajanů v zahraničí. Pak Milena a Jana nadšeně hovořily o sletu, který je okouzlil. Užily si své cvičení skladby Babí léto před zaplněným velkým stadionem, a byly překvapené srdečným přijetím ze strany Pražanů a péčí, kterou jim hostitelé poskytli. Především se ale mluvilo o tom, jak dnes v USA Sokol funguje.
Zní to neuvěřitelně, ale oživit aktivity pomohla covidová pandemie. „Přešli jsme na on line, dělali jsme přednášky o covidu, představili jsme nového generálního konzula ČR v Los Angeles Jaroslava Olšu a další zajímavé osobnosti, lékaře, památkáře… Tak jsme vzbudili zájem a získali nové členy, které naše aktivity zaujaly,“ uvedly společně obě dámy. Jak uvedla Jana, před covidem měli 70 platících členů, teď už na dvě stě a navíc kolem 700 sympatizujících. Nejmladším je mezi patnácti a osmnácti, nejstarším 90 let.
Po pandemii se v Sokole rozvinula sportovní činnost. Každý měsíc jednoty pořádají turistické vycházky, kterých se účastní deset až dvacet lidí. Celý minulý rok se nacvičovalo na slet. V červnu Sokol uspořádal dětský pique-nique, na který přišlo kolem 70 dětí. Dělají se i literární soutěže – děti píší básničky a jiné děti je ilustrují. V říjnu je v plánu Den české kultury. Minulý se konal před dvěma lety a měl značný úspěch. Při organizaci pomáhají členové jednoty, kteří navaří česká sváteční jídla a spolupracují i dvě české restaurace, které prodávají jitrnice a jelítka.
I v USA se Sokolové účastní říjnového Sokolského běhu republiky, který má veřejnost upozornit na Českou republiku a na roli, kterou Sokolové sehráli při jejím vzniku.
Do vedení sokolských jednot v San Francisku a Los Angeles teď přišla nová generace a jednotlivé místní skupiny začínají spolupracovat a vyměňovat si zkušenosti, říkají shodně jak Milena, která přišla do USA teprve v roce 1993 jako dospělá, tak Jana, která je tam odmalička, ale mluví výborně česky. Obě se shodují na tom, že udržovat si znalost češtiny i když žijete v zahraničí, je důležité. Sokol v USA na to pamatuje a spolupracuje například s Czech School of California blízko San Franciska, kde se v sobotu dopoledne vyučuje čeština a české dějiny. Zájem by byl i o účast na kurzu češtiny v Praze, pokud by ČSÚZ nějaký pořádal. Závěrem setkání hosté požádali o kontakty na hudebníky či zajímavé herce, kteří by byli ochotni vystupovat u krajanů v USA.
Hebr
Comments